Skip to content

320 Zion RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Public Property

Last Sale Price
$1,678,520
Last Sale Date
Mar 1, 2005

Property Information

Block7301
Lot11
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage181.73

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$247,600
99%
Improvement Value:$3,700
1%
Total Assessment$251,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2007$5,688+1.9%
2006$5,582+7.5%
2005$5,191+10.0%
2004$4,717+10.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,678,520

To:

DeedBook 11980, Page 31656

Property Sale

Sale
$1,091,027
DeedBook 7811, Page 82492

Property Sale

Sale
$97,960
DeedBook 5195, Page 265