Skip to content

8006 English Creek AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1984

Last Sale Date
Jul 2, 1984

Property Information

Block7401
Lot62
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,954
Acreage0.92

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,200
30%
Improvement Value:$130,100
70%
Total Assessment$185,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,215+0.2%
2024$6,204-0.4%
2023$6,230+1.8%
2022$6,117+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1984