Skip to content

8051 English Creek AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 19, 1994

Property Information

Block7602
Lot25
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,960
Acreage3.83

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,200
39%
Improvement Value:$126,500
61%
Total Assessment$207,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,966+0.2%
2024$6,954-0.4%
2023$6,983+1.8%
2022$6,856+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1986