Skip to content

3 Buckingham DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1999

Last Sale Price
$222,500
Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block7503
Lot12
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,019
Acreage0.93

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,800
27%
Improvement Value:$188,600
73%
Total Assessment$258,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,667+0.2%
2024$8,651-0.4%
2023$8,687+1.8%
2022$8,530+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$222,500

To:

DeedBook 15663, Page 43682

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$52,000

To:

Property Sale

Sale
$40,000

To:

DeedBook 5517, Page 34