Skip to content

5 Greentree CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2000

Owner
---
Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Oct 3, 2022

Property Information

Block7503
Lot8
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11F

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,315
Acreage0.92

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,000
27%
Improvement Value:$188,900
73%
Total Assessment$257,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,650+0.2%
2024$8,634-0.4%
2023$8,671+1.8%
2022$8,513+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000
Sq Ft2,315DeedBook 15342, Page 60970Recorded11/14/2022

Property Sale

Sale
$485,000

To:

DeedBook 15342, Page 60970

Property Sale

Sale
$325,000

To:

DeedBook 13503, Page 65176

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$52,000

To:

DeedBook 6510, Page 196

Property Sale

Sale
$37,142

To:

DeedBook 5076, Page 5