Skip to content

3 Little John CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1993

Last Sale Price
$613,000
Last Sale Date
Nov 12, 2025

Property Information

Block7503
Lot2
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11F

Building Details

Building Class16
Description2S-F-SH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,330
Acreage0.91

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,000
23%
Improvement Value:$226,700
77%
Total Assessment$295,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,918+0.2%
2024$9,900-0.4%
2023$9,941+3.2%
2022$9,632+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$613,000

To:

DeedBook 15842, Page 48615

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft2,330DeedBook 13989, Page 68018Recorded11/23/2015

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$37,142

To:

DeedBook 5042, Page 238