Skip to content

45 English LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Commercial

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Oct 3, 2016

Property Information

Block7601
Lot13
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class---
Description1SM WAREHOUSE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage10.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
68%
Improvement Value:$48,500
32%
Total Assessment$151,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,081+0.2%
2024$5,072-0.4%
2023$5,093+1.8%
2022$5,001+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,000

To:

DeedBook 14142, Page 62022