Skip to content

171 Asbury RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1986

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jul 26, 2025

Property Information

Block7702
Lot3
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1.5SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,819
Acreage3.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,500
33%
Improvement Value:$170,700
67%
Total Assessment$253,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,492+0.2%
2024$8,477-0.4%
2023$8,513+1.8%
2022$8,358+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft1,819DeedBook 15789, Page 32696Recorded9/16/2025

Property Sale

Sale
$190,000

To:

DeedBook 6519, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1986