Skip to content

183 Asbury RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1990

Last Sale Price
$298,447
Last Sale Date
Jan 29, 2021

Property Information

Block7702
Lot8
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description2SF2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,909
Acreage2.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,500
26%
Improvement Value:$217,600
74%
Total Assessment$294,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,864+0.2%
2024$9,846-0.4%
2023$9,888+3.8%
2022$9,527+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$298,447

To:

DeedBook 14954, Page 12182

Property Built

Built

Year Built: 1990