Skip to content

414 Pine AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2005

Last Sale Price
$509,900
Last Sale Date
May 5, 2021

Property Information

Block7901
Lot5
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,126
Acreage4.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,600
27%
Improvement Value:$352,500
73%
Total Assessment$485,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,270+0.2%
2024$16,241+3.8%
2023$15,647+1.8%
2022$15,363+2.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$509,900

To:

DeedBook 15018, Page 32763

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft4,126DeedBook 14134, Page 58591Recorded9/28/2016

Property Sale

Sale
$610,758

To:

DeedBook 12123, Page 92579

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$1,675,000

To:

DeedBook 7693, Page 25764

Property Sale

Sale
$643,000

To:

DeedBook 7314, Page 89173