Skip to content

416 Pine AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2005

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Nov 10, 2017

Property Information

Block7901
Lot6
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,492
Acreage3.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,100
27%
Improvement Value:$331,900
73%
Total Assessment$457,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,328+0.2%
2024$15,300-0.4%
2023$15,364+1.8%
2022$15,086+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

To:

Sq Ft3,492DeedBook 14349, Page 66872

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 13517, Page 71631

Property Sale

Sale
$540,000
DeedBook 13047, Page 63718

Property Sale

Sale
$528,567
DeedBook 12019, Page 48712

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$77,500
DeedBook 7410, Page 19207