Skip to content

177 Thompsons LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2002
Commercial

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Sep 17, 2020

Property Information

Block8301
Lot23
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description3-1SM1G MARINA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,200
Acreage6.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
28%
Improvement Value:$360,000
72%
Total Assessment$500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,770+0.2%
2024$16,740-0.4%
2023$16,810+1.8%
2022$16,505+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

To:

DeedBook 14900, Page 61718

Property Built

Built

Year Built: 2002