Skip to content

138 Lees LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1983

Last Sale Price
$173,000
Last Sale Date
Mar 5, 2013

Property Information

Block8503
Lot8
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,004
Acreage2.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,400
35%
Improvement Value:$134,800
65%
Total Assessment$207,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,949+0.2%
2024$6,937-0.4%
2023$6,966+2.4%
2022$6,800+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$173,000

To:

Sq Ft2,004DeedBook 13564, Page 17481

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 13120, Page 15585

Property Built

Built

Year Built: 1983