Skip to content

254 Asbury RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1984

Last Sale Price
$196,000
Last Sale Date
Jul 15, 2015

Property Information

Block5101
Lot255
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,890
Acreage2.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,700
37%
Improvement Value:$132,000
63%
Total Assessment$208,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,000+0.2%
2024$6,987-0.4%
2023$7,016+1.8%
2022$6,889+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$196,000

To:

Sq Ft1,890DeedBook 13934, Page 43038

Property Built

Built

Year Built: 1984