Skip to content

1563 Mays Landing S.P.RdEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1975

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Dec 15, 2018

Property Information

Block8701
Lot33
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,896
Acreage0.91

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,600
25%
Improvement Value:$131,300
75%
Total Assessment$174,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,866+0.2%
2024$5,856-0.4%
2023$5,880+1.8%
2022$5,773+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft1,896DeedBook 14543, Page 1387

Property Built

Built

Year Built: 1975