Skip to content

2701 Fire RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Commercial

Last Sale Price
$6,450,000
Last Sale Date
Jul 20, 2006

Property Information

Block901
Lot21
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class---
Description2S-OFFICE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$213,000
32%
Improvement Value:$450,300
68%
Total Assessment$663,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,247+0.2%
2024$22,207-0.4%
2023$22,300+1.8%
2022$21,896+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$6,450,000

To:

DeedBook 12392, Page 74025

Property Sale

Sale
$570,000
DeedBook 6506, Page 306

Property Sale

SaleMulti
$600,000
DeedBook 4959, Page 162