Skip to content

207 Cedar AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jun 12, 2023

Property Information

Block907
Lot5
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page8A

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,040
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,500
19%
Improvement Value:$259,000
81%
Total Assessment$320,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,750+16.8%
2024$9,207-0.4%
2023$9,246+1.8%
2022$9,078+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$440,000

To:

DeedBook 15456, Page 29652

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$30,450

To:

DeedBook 7318, Page 90999