Skip to content

303 Longport Blvd.C1dSomers Point, NJ 08244

Commercial

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Mar 22, 2019

Property Information

Block9501
Lot1
QualifierC001D
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page31A

Building Details

Building Class---
Description50'DOCK
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,000
45%
Improvement Value:$25,800
55%
Total Assessment$46,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,570+0.2%
2024$1,567-0.4%
2023$1,573+1.8%
2022$1,545-29.8%
Property History

Property Sale

Sale
$30,000

To:

DeedBook 14584, Page 16881

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 5305, Page 276