Skip to content

303 Longport Blvd.C2cSomers Point, NJ 08244

Commercial

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Jun 7, 2010

Property Information

Block9501
Lot1
QualifierC002C
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page31A

Building Details

Building Class---
Description35'DOCK
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,200
58%
Improvement Value:$16,800
42%
Total Assessment$40,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,342+0.2%
2024$1,339-0.4%
2023$1,345+1.8%
2022$1,320+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000

To:

DeedBook 13158, Page 36704

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 11924, Page 5586

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 6471, Page 48

Property Sale

Sale
$14,000
DeedBook 5135, Page 137