Skip to content

145 Longport Blvd.Somers Point, NJ 08244

Apartment

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Feb 3, 2023

Property Information

Block9603
Lot3
QualifierC0038
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class10
Description1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,800
27%
Improvement Value:$219,500
73%
Total Assessment$299,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,039+0.2%
2024$10,021-0.4%
2023$10,062+1.8%
2022$9,880+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$175,000

To:

DeedBook 15433, Page 22139

Property Sale

Sale
$180,000

To:

DeedBook 7003, Page 7360

Property Sale

Sale
$150,000

To: