Skip to content

486 Delaware AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Apartment

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Aug 30, 2019

Property Information

Block5401
Lot58
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
Description2SCB3G
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage---
Acreage2.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,400
17%
Improvement Value:$320,800
83%
Total Assessment$386,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,953+0.2%
2024$12,930-0.4%
2023$12,984+1.8%
2022$12,748+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$535,000

To:

DeedBook 14667, Page 46867

Property Sale

Sale
$470,000

To:

DeedBook 12518, Page 321