Skip to content

29 W Park AvePleasantville, NJ 08232

Commercial

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Aug 18, 2003

Property Information

Block44
Lot30
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityPleasantville City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,800
19%
Improvement Value:$67,200
81%
Total Assessment$83,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,364+2.8%
2024$4,246+6.7%
2023$3,979+0.4%
2022$3,962+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$30,000

To:

DeedBook 7551, Page 99678

Property Sale

Sale
$9,400
DeedBook 4938, Page 249