Skip to content

5 E Bayview AvePleasantville, NJ 08232

Built 1945
Commercial

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Aug 24, 1998

Property Information

Block67
Lot9
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityPleasantville City
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
ZoningUEZR
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,700
47%
Improvement Value:$33,600
53%
Total Assessment$63,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,328+2.8%
2024$3,238+6.7%
2023$3,035+0.4%
2022$3,021+13.9%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000

To:

DeedBook 6357, Page 4

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 5822, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1945