Skip to content

42 Reid AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 2015

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Jun 19, 2020

Property Information

Block100
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,050
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,400
46%
Improvement Value:$190,700
54%
Total Assessment$353,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,454+3.4%
2024$12,041+2.6%
2023$11,730+0.7%
2022$11,652+1.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$575,000
Sq Ft2,050DeedBook 3789, Page 1724Recorded10/26/2020

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$337,000
DeedBook 8711, Page 408

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 8385, Page 755

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 7897, Page 469