Skip to content

48 Reid AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1940

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Nov 23, 2020

Property Information

Block100
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
DescriptionF2G2S 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,620
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,400
53%
Improvement Value:$143,900
47%
Total Assessment$306,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,803+3.4%
2024$10,445+2.6%
2023$10,175+3.2%
2022$9,858+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft1,620DeedBook 3943, Page 373Recorded2/3/2021

Property Built

Built

Year Built: 1940