Skip to content

92 Vreeland AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1937

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jan 30, 2012

Property Information

Block101
Lot28
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,357
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,200
75%
Improvement Value:$53,200
25%
Total Assessment$214,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,562+3.4%
2024$7,311+2.6%
2023$7,122+0.7%
2022$7,075+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 949, Page 1713

Property Sale

Sale
$379,000
DeedBook 9347, Page 307

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook 8098, Page 643

Property Built

Built

Year Built: 1937