Skip to content

192 Vreeland AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1951

Last Sale Price
$145,094
Last Sale Date
Mar 6, 2024

Property Information

Block101
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,290
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,300
59%
Improvement Value:$120,500
41%
Total Assessment$292,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,327+3.4%
2024$9,984+2.6%
2023$9,727+0.7%
2022$9,662+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$145,094
Sq Ft1,290DeedBook 5199, Page 88Recorded3/22/2024

Property Sale

Sale
$337,500

From:

To:

Sq Ft1,290DeedBook 1725, Page 1716Recorded8/8/2014

Property Sale

Sale
$279,900
DeedBook 1253, Page 1786

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 8101, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1951