Skip to content

190 Vreeland AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1951

Last Sale Price
$178,000
Last Sale Date
Jan 21, 1999

Property Information

Block101
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,449
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,500
55%
Improvement Value:$130,100
45%
Total Assessment$290,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,249+3.4%
2024$9,909+2.6%
2023$9,654+0.7%
2022$9,590+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 8139, Page 725

Property Built

Built

Year Built: 1951