Skip to content

274 W Clinton AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1920

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Mar 12, 2007

Property Information

Block103
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,736
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,000
52%
Improvement Value:$150,700
48%
Total Assessment$312,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,029+3.4%
2024$10,663+2.6%
2023$10,388+0.7%
2022$10,319+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$445,000
DeedBook 9274, Page 318

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 8078, Page 360

Property Built

Built

Year Built: 1920