Skip to content

264 W Clinton AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1958

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Mar 24, 2000

Property Information

Block103
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,814
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,600
49%
Improvement Value:$170,300
51%
Total Assessment$331,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,706+3.4%
2024$11,318+2.6%
2023$11,026+0.7%
2022$10,953+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 8259, Page 565

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 7710, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 1958