Skip to content

64 Haring StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Sep 20, 2013

Property Information

Block109
Lot42
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,348
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
57%
Improvement Value:$105,700
43%
Total Assessment$245,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,666+3.4%
2024$8,378+2.6%
2023$8,162+0.7%
2022$8,108+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,348DeedBook 1542, Page 997Recorded10/17/2013

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 8017, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1926