Skip to content

137 W Clinton AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block109
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage814
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,700
67%
Improvement Value:$66,300
33%
Total Assessment$202,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,875+3.6%
2024$6,638+2.8%
2023$6,460+0.7%
2022$6,416+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1926