Skip to content

123 W Clinton AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1921

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Nov 23, 2016

Property Information

Block109
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage966
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,800
62%
Improvement Value:$74,700
38%
Total Assessment$198,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,001+3.4%
2024$6,769+2.6%
2023$6,594+0.7%
2022$6,551+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft966DeedBook 2494, Page 2084Recorded1/6/2017

Property Built

Built

Year Built: 1921