Skip to content

63 S Franklin AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1965

Last Sale Price
$153,000
Last Sale Date
Aug 5, 1994

Property Information

Block109
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,172
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
46%
Improvement Value:$187,600
54%
Total Assessment$347,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,260+3.4%
2024$11,853+2.6%
2023$11,547+0.7%
2022$11,471+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 7721, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1965