Skip to content

25 S Prospect AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1931

Owner
---
Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Aug 12, 2025

Property Information

Block110
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,315
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$171,500
56%
Improvement Value:$132,800
44%
Total Assessment$304,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,733+3.4%
2024$10,377+2.6%
2023$10,109+0.7%
2022$10,042+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$555,000
Sq Ft1,315DeedBook 5604, Page 719Recorded9/19/2025

Property Built

Built

Year Built: 1931