Skip to content

29 S Prospect AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1941

Last Sale Price
$309,000
Last Sale Date
Jun 18, 2015

Property Information

Block110
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,473
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,900
55%
Improvement Value:$122,000
45%
Total Assessment$271,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,590+3.4%
2024$9,272+2.6%
2023$9,033+0.7%
2022$8,973+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$309,000

From:

To:

Sq Ft1,473DeedBook 1982, Page 455Recorded7/6/2015

Property Built

Built

Year Built: 1941