Skip to content

19 S Prospect AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1880

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block110
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,333
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,700
57%
Improvement Value:$120,800
43%
Total Assessment$283,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,749+3.5%
2024$9,417+2.7%
2023$9,168+0.7%
2022$9,106+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1880