Skip to content

58 S Franklin AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block111
Lot20
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,370
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,600
58%
Improvement Value:$106,900
42%
Total Assessment$256,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,797+3.5%
2024$8,497+2.7%
2023$8,271+0.7%
2022$8,215+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1926