Skip to content

23 Sunset PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1958

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Dec 3, 2020

Property Information

Block111
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
DescriptionF2G2S 2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,335
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,100
39%
Improvement Value:$289,800
61%
Total Assessment$471,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,644+3.4%
2024$16,092+2.6%
2023$15,677+0.7%
2022$15,573+1.2%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft2,335DeedBook 3972, Page 1770Recorded2/24/2021

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 155, Page 289

Property Sale

Sale
$625,000
DeedBook 9187, Page 436

Property Sale

Sale
$531,000
DeedBook 8747, Page 485

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 7954, Page 763

Property Built

Built

Year Built: 1958