Skip to content

62 S Franklin AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1956

Last Sale Price
$339,000
Last Sale Date
Jun 15, 2016

Property Information

Block111
Lot21
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,171
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,600
54%
Improvement Value:$129,700
46%
Total Assessment$279,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,851+3.4%
2024$9,524+2.6%
2023$9,278+0.7%
2022$9,217+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$339,000

From:

To:

Sq Ft1,171DeedBook 2306, Page 1596Recorded7/6/2016

Property Built

Built

Year Built: 1956