Skip to content

40 Glenwood Drive NorthBergenfield, NJ 07621

Built 1949

Last Sale Price
$648,200
Last Sale Date
Jun 22, 2017

Property Information

Block290
Lot24
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,344
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,500
42%
Improvement Value:$222,300
58%
Total Assessment$384,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,572+3.4%
2024$13,122+2.6%
2023$12,783+0.7%
2022$12,698+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$648,200

From:

To:

Sq Ft2,344DeedBook 2654, Page 461Recorded6/29/2017

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 9206, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1949