Skip to content

25 Morgan StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1949

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Jan 19, 2023

Property Information

Block234
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,312
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,300
57%
Improvement Value:$114,600
43%
Total Assessment$268,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,484+3.4%
2024$9,169+2.6%
2023$8,933+0.7%
2022$8,874+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000
Sq Ft1,312DeedBook 4926, Page 526Recorded2/7/2023

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,312DeedBook 2035, Page 899Recorded8/27/2015

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 8488, Page 580

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 7846, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1949