Skip to content

82 Roosevelt AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1928

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Mar 2, 2020

Property Information

Block118
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,100
63%
Improvement Value:$86,700
37%
Total Assessment$232,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,211+3.4%
2024$7,938+2.6%
2023$7,734+0.7%
2022$7,682+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft960DeedBook 3635, Page 607Recorded6/30/2020

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 2807, Page 1150Recorded12/8/2017

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 8689, Page 455

Property Built

Built

Year Built: 1928