Skip to content

47 Terrace StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jul 30, 2020

Property Information

Block119
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF2G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage878
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,200
56%
Improvement Value:$129,600
44%
Total Assessment$296,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,468+3.4%
2024$10,121+2.6%
2023$9,860+21.0%
2022$8,151+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft878DeedBook 3803, Page 977Recorded11/5/2020

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft878DeedBook 2196, Page 623Recorded2/26/2016

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 8145, Page 825

Property Built

Built

Year Built: 1926