Skip to content

77 Garden StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 2, 2021

Property Information

Block120
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,772
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,300
52%
Improvement Value:$146,600
48%
Total Assessment$302,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,683+3.4%
2024$10,329+2.6%
2023$10,062+0.7%
2022$9,996+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft1,772DeedBook 1738, Page 1699Recorded8/28/2014

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 8778, Page 889

Property Built

Built

Year Built: 1925