Skip to content

59 Garden StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1990

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Mar 24, 2011

Property Information

Block120
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,010
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
43%
Improvement Value:$212,000
57%
Total Assessment$372,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,120+3.4%
2024$12,685+2.6%
2023$12,358+0.7%
2022$12,276+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 738, Page 873

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 576, Page 1195

Property Sale

Sale
$198,000
DeedBook 8290, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1990