Skip to content

18 N Washington AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1948
Commercial

Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
Jan 27, 2023

Property Information

Block125
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionBCB2S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,400
48%
Improvement Value:$320,100
52%
Total Assessment$615,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,709+3.4%
2024$20,989+2.6%
2023$20,447+0.7%
2022$20,312+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$1,150,000
DeedBook 4935, Page 774Recorded2/17/2023

Property Sale

Sale
$592,600
DeedBook 4577, Page 626Recorded2/10/2022

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 8598, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1948