Skip to content

60 Portland AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1960
Commercial

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jun 17, 2008

Property Information

Block127
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionBCB1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,500
78%
Improvement Value:$83,400
22%
Total Assessment$375,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,258+3.4%
2024$12,818+2.6%
2023$12,487+0.7%
2022$12,405+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 9600, Page 29

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 8168, Page 760

Property Built

Built

Year Built: 1960