Skip to content

10-24 Portland AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1964
Commercial

Last Sale Price
$4,000,000
Last Sale Date
Sep 30, 2020

Property Information

Block127
Lot5

Sq Footage---
Acreage0.82

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,992,400
47%
Improvement Value:$2,291,900
53%
Total Assessment$4,284,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$151,107+3.4%
2024$146,095+2.6%
2023$142,324+0.7%
2022$141,382+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$4,000,000
DeedBook 3945, Page 1825Recorded2/5/2021

Property Built

Built

Year Built: 1964