Skip to content

11 Van Houten StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 26, 2002

Property Information

Block133
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
DescriptionF2S 2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,150
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,800
38%
Improvement Value:$205,100
62%
Total Assessment$332,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,491+3.5%
2024$11,102+0.4%
2023$11,059+0.7%
2022$10,986+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1926